İlyas Çokay HaralarıYüksek Mimar Mühendis İlyas Çokay haraların temelini 1960 yılında İstanbul-Çatalca-İzzettin bölgesinde,  sahibi olduğu geniş araziler üzerine kurdu.
 
Kırımdan gelen Çokay ailesinin özünde olan at ve atçılık 1960 yılında yetiştiriçilik ve yarışçılık olarak başlamış hemen ardından İzmit, Bolu ve Çatalca-Dağyenice’ de olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerine yayılmıştır.
 
İlyas Çokay Türkiye’nin sayılı Yetiştiricilerinden biri olmasının yanında, çok iyi bir antranörü ve ilklere imza atmış bir at sahibidir.
At Sahipleri Derneğini kurmuş, Türkiyenin çeşitli hipodromlarının başlatıcısı olmuş ve 8 yıl süre ile Atçılık Federasyonu Başkanlığı yapmıştır. 
 
Bu değerli çalışmaları ve ülkesini dünyanın bir çok yerinde iyi dostluklar kurarak tanıtması Amerika Birleşik Devletleri Kentucky Eyaleti tarafından Colonel ünvanı verilerek ödüllendirilmiştir.
 
İlyas Çokay ilk defa Türkiye’den Amerika’ya 3 damızlık aygır, İrlanda’ya 1 damızlık kısrak satan tek atçıdır.
 
Her sene ülkesinin rekor sayıda alıcısı olarak Newmarket Tattersalls Satışlarının klasik bir şahsiyeti ve İrlanda’dan Türkiye’ye ilk at ithalini gerçekleştiren bir atçıdır.
 
Türkiye’de atlardan kan alınması, kanların labaratuar ortamında işlem görmelerinin sağlanması, bu konuda atçılığımıza derslerin yabancı veterinerler tarafından yerli veteriner ve at sahiplerine öğretilmesi, gebelik testlerinin bu sayede yapılması ve en önemlisi doping olaylarının labaratuar ortamında nasıl ve ne ile yapılacağının temelini atması Türkiye atçılığına ve atlarımıza gerçek birer hizmetidir.
 
Bu başarılı ve konusunda bir bilen kişi olması senelerce Türkiye Yüksek Komiseri olarak görev yapmasına ve bugünkü temel kuralların yapılışında etkin rol üstlenmesine sebep olmuştur.
 
İlyas Çokay Türkiye’nin ilk Özel Aygır İstasyonunu gerçekleştirmiş ve aygırlarına İzmit’te hara kurmuştur.
 
 
İlyas Çokay Haraları ;
 
Saygılarımızla,
İLYAS ÇOKAY HARALARI
İlyas Çokay
Yüksek Mimar Mühendis