16-06-20: Royal Ascot’ta Acclamation Gösterisi


Tarih: 16 Haziran 2020
 
Pandemi süreci sonrası at yarışlarının tekrar başlaması ile İngiltere’nin en önde gelen yarış festivali ROYAL ASCOT ‘un birinci günü geride kaldı.
 
İlk günün sona ermesi ile ACCLAMATION aygır hattının Avrupa’daki başarısı aygır oğulları DARK ANGEL ve HARBOUR WATCH, ve aygır torunu HEERAAT üzerinden devam etti. MOTAKHAYYEL (Heeraat-Virtuality/Elusive Quality), PYLEDRIVER (Harbour Watch) ve BATTAASH (Dark Angel-Anna Law/Lawman) birinci gün ACCLAMATION hattının temsilcileri olarak galibiyet başarısı elde eden isimler oldu.
 
Günün ilk koşusunda SHADWELL Ekürisi temsilcisi MOTAKHAYYEL (Heeraat-Virtuality/Elusive Quality) Royal Ascot’un açılış koşusu 1400m [çim] BUCKINGHAM PALACE HANDICAP koşusunda jokey Jim Crowley ile 23 safkan arasında galibiyete ulaşan isim oldu. Kariyerinin altıncı koşusunda dördüncü galibiyetine erişmiş oldu.
 
Günün üçüncü koşusu 3 yaşlı safkan ingiliz atlarına mahsus 2400m [çim] Gr.2  KING EDWARD VII STAKES koşusunda PYLEDRIVER (Harbour Watch-La Pyle/Le Havre) Acclamation hattı için günün ikinci galibiyetini jokey Martin Dwyer idaresinde elde etmiş oldu. Yarışın ikincisi ise COOLMORE harası adına daha evvel Fransa’da Gr.1 Criterium de Saint-Cloud ikinciliği bulunan ARTHUR’S KINGDOM oldu. Yarıştan sonra PYLEDRIVER’ın antrenörü William Muir “İki hafta evvel Kempton yarışından sonra tayın sahiplerinden biri beni arayıp Royal Ascot’ta koşup, sonrasında Epsom’a Derby’e gidebilirmiyiz diye sordu.” dedi. “Çok fazla dedim, ama bugün artık tabii bunu yapabiliriz!” diyerek Derby’i PYLEDRIVER için hedef olarak göstermiş oldu. PYLEDRIVER bu koşu ile birlikte altı yarışta üçüncü galibiyetine uzanmış oldu.
 
Royal Ascot’un ilk gününün dördüncü koşusu Gr.1 KING’S STAND STAKES  koşusunda ise galibiyete uzanan isim BATTAASH (Dark Angel – Anna Law/Lawman) oldu.  BATTAASH kariyerinin onbirinci galibiyetine, ve üçüncü Gr.1 galibiyetine uzanırken yarışın ikincisi EQUILATERAL (Equiano-Tarentaise/Oasis Dream) ve dördüncüsü TIS MARVELLOUS (Harbour Watch-Mythicism/Oasis Dream) yarışta yer alan diğer ACCLAMATION aygır hattı temsilcileri idi.
 
Ülkemizde ise bilindiği üzere Acclamation aygır hattının temsilcisi olarak Acclamation oğlu LILBOURNE LAD yetiştiricilere hizmet vermektedir.
 
BATTAASH (Dark Angel—Acclamation)
PYLEDRIVER (Harbour Watch—Acclamation)
MOTAKHAYYEL (Heeraat—Dark Angel—Acclamation)
EQUILATERAL (Equiano—Acclamation)
TIS MARVELLOUS (Harbour Watch—Acclamation)Foto Galeri